Senaste inläggen

Av SimmaCyklaSpring - 19 juni 2012 12:12

det kom ett vykort från våran Malin :


Kom ihåg att lämna in startkortet till Hela Säter cyklar senast

torsdag 21 juni, med chans att vinna fina priser!


Söndag 8 Juli är det Ljusterndagen med aktiviteter runt sjön. Passa

på att springa Ljustern runt, start kl 11.00

Banunderlaget är huvudsakligen asfalt och grusväg

Start , Mål och Exp. är  vid  klockarskolan i Säter

Alla får en plakett dessutom utlottade priser

 

Anmälan senast 1 juli till: Säters IF Friidrott på mail: siffriidrott@telia.com eller Kristinegatan 60 78331 Säter

 

Anmälningsavgift: 150:- insätts på BG 123-3733

Efteranmälan på plats till en timme före start 300:-

uppge namn och  födelseår


Upplysningar lämnas av Mikael Larsson tel. 0225-52740

Hemsida: idrottonline.se/sater/satersiffik



Så kom å spring den som inte ska simma Vansbrosimmet eller vara med på mörksuggejakten .., eller har andra giltiga skäl till att banga !


TJINGELING

Av SimmaCyklaSpring - 18 juni 2012 07:59

Javisst blev det även ett "äventyr i Motala, del 3" Puh säger jag, och säkert många tusen fler. Hela 19.055 startade Vätternrundan och hela 2.250 valde av olika anledningar att bryta loppet. Det flesta bröt dock på grund av det väldiga regnandet vilket gjorde att många frös mer än dom någonsin gjort tidigare. Själv har jag efter några års cyklande fått till en bra utrustning så jag klarade mig bra även om jag åkte i regn 16 mil, dyblöt var jag men jag frös inte. Man har så mycket intryck i knoppen och föresten hela kroppen (värker nästan överallt) efter ett sådant lopp så det är svårt att skriva något vettigt och kortfattat så jag lägger in bilder istället.


  En sista genomgång av Lisas cykel kvällen före.


  Klockan är fyra på morgonen och jag kollar trycket i däcken. Jag startar 05.02 så nu är det bara en timme kvar. Det känns faktiskt riktigt bra trots att det är min sjunde runda och jag vet vad som väntar.


  Jaha, nu har starten gått och jag rullar iväg tillsammans med ett stort antal cyklister från när och fjärran. I grova drag startar 70 cyklister varannan minut från fredag kväll i sjutiden till lördag förmiddag.


  Lisa ser taggad ut, nu har klockan hunnit bli över nio på förmiddagen och hon är på väg ner till start. Hon startar med 50 snabbåkande tjejer och starttiden för dom är 10.22 Lisa kör sin femte runda i år.


  Här ser vi tjejgänget som kallar sig subXX och deras förhoppning är vad jag vet att köra på 8.30 - 9.00 ungefär. Klungan lär ju inte kunna hålla ihop hela vägen så alla vet att den kommer att splittras i mindre grupper efter vägen. Alla är dock inställda på att hjälpas åt efter bästa förmåga och kommer också att kunna känna sig delaktiga i den tiden de snabbaste tjejerna kommer i mål på.


  Sådär, nu är det riktigt nära, alla har tagit plats i startfållan.


  Nej. vad händer? jo när dom står där och väntar på att få starta smäller ett däck på en av cyklarna. Men jag kan lova att det var nog ett av dom snabbaste slangbytena denna dag, sen bar det av.


  Nu är dom iväg. Lisa ser vi i gul jacka och Maria strax bakom i grått.


  Nu har klockan närmat sig tre och jag som startade redan kl fem har nu kommit i mål. Min tid blev 9.42 vilket jag är mycket nöjd med. Det är ju faktiskt ganska plågsamt att cykla 30 mil så man vet aldrig vad man råkar ut för under en sådan cykeltur. Idag gick dock allt riktigt bra.


  Som sig bör  ser vi Maria rulla i mål i första ledet när den första subXX-gruppen kommer i mål efter 8.40 Maria är ju en av initiativtagarna till att denna satsning blev av.


  Maria gör tummen upp, känns bra.


  Javisst är Maria nöjd med dagens prestation, leder snabbaste subXX-gruppen i mål. Jag tror dom var över 20 tjejer, fantastiskt bra jobbat.


  Sådär, efter 9.11 rullar Lisa i mål i subXX-grupp nummer två. Visst ser även Lisa nöjd ut.


  Maria är först fram till Lisa för att gratulera till en bra körning samt höra hur det gått för denna grupp. Som ni förstår finns det mycket att berätta om efter en cykeltur på 30 mil.


  Nu har Lisa fått pusta ut lite och trots lite missöden under vägen så är hon ganska nöjd i det stora hela.


Ja det var lite från årets Vätternrunda. Trots att det värker lite både här och där fast det redan gått ett par dagar så får ni inte bli förvånade om jag står där på startlinjen även nästa år och funderar, varför är jag här nu igen. Men det är faktiskt något jag redan ser fram emot. För om jag gör så och så kanske det kan gå ytterliggare lite snabbare. För trots att det bara är ett motionslopp så tror jag de flesta tittar på klockan när dom kommer i mål. Jag gör då det.


Vi synes, ha det bra så länge. Tjingeling!            

Av SimmaCyklaSpring - 17 juni 2012 21:27

Tjingeling ! Nu på Onsdag är det dags för den andra dalauptävlingen. Denna gång i Långsjön.Så kom igen nu och prova på lite triathlon ! Mer info finns på en annan bloggplats : http://qwbloggen.bloggplatsen.se/2012/06/13/8077286-dalacupen-i-langsjon-den-20-juni/Tjingeling!

Av SimmaCyklaSpring - 14 juni 2012 15:39

Ska ni se på Tv en gång denna vecka så kolla i morgon kl 7:15 . Då ska jag ( Maria ) och två till prata cykel i Godmorgonsoffan på TV 4. 

Kanske avslöjar vi en å annan hemlighet också.


Sedan får ni inte glömma att hålla tummarna för oss på Lördag då vi kör Vättern runt ! 


Tjingeling ! 


Av SimmaCyklaSpring - 13 juni 2012 12:30

Vi har ju kört riktigt många pass nu sedan nyår, faktiskt fler än vi någon gång gjort tidigare. Hade ju även tänkt köra ett par till, men men. Eftersom jag och Maria båda är borta även denna lördag var det tänkt att Frida skulle bjuda in till löpning i Solvarboskogarna med start från Solvarbo bystuga. Men då även Frida fått förhinder blir det inget av med den saken. Nästa vecka är det ju midsommar och semestrar börjar också så många har mycket för sig ett tag framöver, det gör att jag och Maria beslutat oss för att vi tar sommaruppehåll från och med nu.


Glöm nu inte att hålla koll på bloggen för det. Vi lägger in lite saker ibland ändå, det kan vara aktiviteter av olika slag som dyker upp helt appropå. Ni kan ju själva också utnyttja kommentarsfältet och lägga in det ni känner för, eller höra av er till mig eller Maria så kanske vi kan göra ett blogginlägg av det. Inget är omöjligt heter det ju.


Ligg nu inte på latsidan utan kämpa på i sommarvärmen, eller sommarregnet eller vad det nu blir för väder. Vädret är dock aldrig för dåligt för att träna, gäller bara att välja rätt aktivitet.


Tjingeling så länge, och trevlig sommar önskar vi er alla, Kalle o Maria!! 

Av SimmaCyklaSpring - 11 juni 2012 18:45

Då var det dags för del två av vårt "Motalaäventyr" Del 1 var Tjejvättern och dagen efter var det dags för Halvvättern som är 15 mil. Lisa som var sjuk förra helgen kunde inte köra Siljan runt varför hon nu ville testa formen på Halvvättern istället inför nästa helg då det blir körning med sub XX, det är alltså ett gäng snabbåkande tjejer som för första gången skall åka tillsammans och försöka få till en riktigt bra tid. Det är alltså Vätternrundans 30 mil det handlar om då. Själv har jag ju inte varit pigg under vintern och vet inte alls hur det är med formen, hade väl nästan helt skippat tanken på att åka Vätternrundan och ville nu istället åka Halvvättern. Maria däremot har god form som ni kanske redan sett på inlägget härunder om Tjejvättern. Vi tre skulle alltså köra Halvvättern tillsammans.


  Här står vi några minuter före start och allt känns faktiskt riktigt bra. Frågan är bara hur vädret skall bli.


  Lena blev igår intervjuad efter målgång, Lisa blir intervjuad strax före start.


  Lisa är glad, är det för att hon blev intervjuad eller är det för att hon äntligen får starta måntro.


  Jag och Maria hakar på. Nu har vi 15 mil framför oss. Hur skall det här gå måntro.


  Här kommer vi alla tre och har bara ett par hundra meter kvar.


  Glada och nöjda är vi i mål. Själv tycker jag det var en riktigt bra runda. Vad tjejerna tycker vet jag inte. Vad jag är säker på är att dom hade då kunnat åka bra mycket fortare om dom inte hade haft mig med. Det var en hel del regn under rundan vilket gjorde att det blev lite besvärligt emellanåt. När vädret på sluttampen äntligen blev bättre och vi hade nio km kvar passade Lisa på att få punktering. Det var ju skönt att vi slapp fixa den i ösregn. Fem minuter senare var vi på gång igen och då körde vi ganska hårt till målet som vi nådde efter 4.40


   

  Även Rebecka var med och körde Halvvättern, jag fick dock gräva i arkivet efter en bild för vi träffades inte i Motala. Det var Rebeckas första start på Halvvättern och hon kämpade på i 6.41 Inte illa med tanke på vilket väder det var, och 15 mil är ändå 15 mil. Hoppas det inte avskräckte utan att du blir med fler gånger. Bra kämpat Rebecka.


Om det blir något "Äventyr i Motala del 3" återstår att se men jag hoppas det.


Tjingeling så länge!


Missa nu inte inlägget om tisdagsträningen ett par blogginlägg härunder.

       

Av SimmaCyklaSpring - 11 juni 2012 17:00

Jajamen, det är alltid ett äventyr när man åker till Motala. Enda gångerna jag varit där är när det är cykling på gång och då känns det lite äventyrligt. I lördags var vi ju några som inte var med på löpningen och vi var alltså i Motala för att delta eller bevaka Tjejvättern som gick av stapeln. 


  Här ser vi Lena som gör lite sista putsning på cykeln inför starten, Lena börjar få rutin på Tjejvättern och står nu inför sin fjärde runda.


  Sådär, Lena som anmälde sig bland dom första fick också starta bland dom första. Här ger hon sig iväg med första startgrupp och klockan är 08.00 på lördagmorgon.


  Här ser vi Maria som gör sin första start i Tjejvättern men ändå har rutin så det räcker vad det gäller cykling, Maria startar tillsammans med Lena, en kompis från Eskilstuna. Dom står här i sina fina sub XX-kläder som det finns ett 60-tal utav, samtliga på snabbåkande tjejer.


  Redan efter 2.46 var Lena och Maria i mål. Den tiden är det snabbaste någon kört på Tjejvättern. Med tanke på att det är tio mil så förstår ni att det har gått undan. Fantastiskt bra kört.


  Här har Lena kommit i mål och blir intervjuad på direkten. Lena körde på 3.43 vilket för henne var en förbättring med hela nio minuter. Ett par vändor till så skall kanske 3.30 inte vara helt omöjligt att nå.


  Sandra som hade Tjejvättern som sista del på Tjejklassikern kom också i mål. Tyvärr har jag ingen bild på Sandra från cyklingen så ni får hålla tillgodo med en bild från arkivet. Sandra som inte brukar cykla fick låna en cykel av Frida och körde runt sina tio mil på 4.14 vilket var riktigt bra med tanke på att det inte är den gren Sandra lagt alltför mycket tid på. Så nu är det bara för dig Sandra att skaffa en cykel och hänga med på lite cykelturer resten av sommaren. Grattis grattis till genomförandet av Tjejklassikern.       


Det var en liten rapport från Tjejvättern. Glöm nu inte blogginlägget om tisdagsintervallerna som står här nedanför.


Tjingeling så länge!

Av SimmaCyklaSpring - 11 juni 2012 06:00

På tisdag kör vi lite intervaller igen, vi har ju gjort det två gånger och fortsätter med det. På tisdagar alltså!

Så vi samlas i vanlig ordning kl 17.50 på tisdag vid simhallen för ett härligt pass igen.


Skriv en kommentar om du kommer.


Välkomna, Tjingeling!

Presentation

Fråga mig

26 besvarade frågor

Strava

 

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Augusti 2024
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

ALLMÄNT


Ovido - Quiz & Flashcards